
Abb Rccb
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Rated Short Circuit Breaking Current | 6 kA (Icn) |
| Mechanical Life | Up to 10,000 Operations |
| Phase | other, Single Phase/Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Rated Short Circuit Making Current | 10 kA |
| Product Type | Other, Residual Current Circuit Breaker (RCCB) |
| Installation Options | DIN Rail Mounting |
| Function | Residual Current Detection and Protection |
| Poles Number | Other, 2P, 4P |
| Rated Voltage | 240V/415V AC |
| Rated Current | 25A, 40A, 63A, 100A |
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Curves | Type AC, Type A |
| Temperature Protection | -25C to +55C |
| Weight | 340 g approx. |
| Color | White/Grey |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19DRSPS3975L1ZH
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19DRSPS3975L1ZH
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Rakesh Singh
Members since
1 Years
Address
B No 32, Shop No 8, Basement, Ezra Street, Kolkata, West Bengal, 700001, India
abb rccb in Kolkata
Report incorrect details
















