
Electric Prover By Haffix Equipment Technologies
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Proofing Cabinet |
| Primary Color | Silver |
| Dimensions | 700x600x1800 mm |
| Capacity | Multiple trays |
| Temperature Range | 30-40°C |
| Material | Stainless steel |
| Power | 220V, 50Hz |
| Usage | Proofing bread, pastries and other bakery products in Mumbai region |
| Features | Precise proofing, Uniform rise, Improved texture, Enhanced flavor, Consistent results, Efficient operation, Easy cleaning, Durable design |
Product Overview
Key Features
"We Mainly Serve In Mumbai Region"
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HAFFIX EQUIPMENT TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bakery Equipment in bulk from HAFFIX EQUIPMENT TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Project Co-ordinator
Mr. Dharam Sharma
Address
01, Dashrath Singh Estate, Near Caves Road, Jogeshwari (E), Mumbai, Maharashtra, 400060, India
dough proofer in Mumbai
Report incorrect details





































