
Electric Proofer Two Doors - 16 Tray Capacity, 16x24 Tray Size, 40x27x76 Cm Dimensions, 220v 50hz, 2.8kw Power, 50kg Net Weight | Extendable Design, Dual Door Access
Price: 48000.00 INR / Piece
(48000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Baking Equipment |
| Material | Other |
| Power Source | Electric |
| Flour Capacity | 16 trays (approx.) Pcs/hr |
| Bowl/Pan Size | Standard full-size pans |
| Automatic Grade | Other |
| Voltage | 220V/50Hz Volt (v) |
| Temperature Range | 30 C to 60 C Celsius (oC) |
| Equipment Size | Double Door, Tall Format |
| Dimension (L*W*H) | 900mm 700mm 1800mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 120 kg Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Silver |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 48000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Alister |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AJCPM3816H1ZA
Payment Mode
Days after Acceptance (DA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJCPM3816H1ZA
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Chief Executive Officer
Mr Adnan N Master
Members since
8 Years
Address
Ware House No 1, Next To Mohan Marble, Undri, Pune, Maharashtra, 411060, India
dough proofer in Pune
Report incorrect details







































