
Electric Pole Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20
In Stock
Product Specifications
| Power | 5-10 kW |
| Voltage | 380V |
| Hydraulic Pressure | 100-200 bar |
| Pole Diameter Range | 50-200 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 1000-2000 kg |
| Usage | Electric pole manufacturing, shaping, and swaging |
| Dimensions | LxWxH 2000x1000x1500 mm |
| Efficiency | 85% |
| Features | Electric driven, Hydraulic system, Complete line, Premium quality, Superior grade, Highly durable, Lightweight, Sturdy design, Excellent strength |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
Product Overview
Key Features
Product type: Electric Pole Making Machine
Condition: New
Driven Type: Electric
Swaged Pole
Hydraulic: Yes
Complete Line with Channel
Features are:
Quality: Premium
Grade: Superior
Precisely designed
Highly durable
Lightweight
Sturdiness
Excellent strength
Elevated durability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sambriddhi India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from Sambriddhi India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AURPR2057D1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AURPR2057D1ZB
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Sales engineering
Mr. Vikash Soni
Address
Plot No. 8, Industrial Area Mohan Nagar, Rajinder Nagar, Near-Jagjivan Park, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201007, India
electric machinery in Ghaziabad
Report incorrect details

































