
Electric Iron - Premium Grade Material | Lightweight, Compact Design, Long-lasting Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1000W |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 30x12x15cm |
| Material | Plastic,metal |
| Temperature control | Variable |
| Cord length | 1.5m |
| Soleplate | Non-stick |
| Features | Lightweight, Compact design, Negligible maintenance, Longer life, Easy use, Fast heating, Durable |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Others |
| Supply Ability | Customized |
| Packaging Details | If Required |
| Main Domestic Market | South India |
Product Overview
Key Features
Our expertise enables us to distribute and supply a broad range of Electric Iron. These irons are mainly used in houses and garment shops for removing crease from jeans, saree, shirt, and all other type of fabric. Under the strict guidance of the professionals, these irons are manufactured by making use of premium grade mechanical tools and latest techniques in line with the prevalent quality standards. Customers can avail these Electric Iron in different specifications according to their exact requirements.
Features:
- Light weight
- Compact design
- Negligible maintenance
- Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SV MARKETING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Appliances in bulk from SV MARKETING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAJCS7905G1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAJCS7905G1ZZ
Bengaluru, Karnataka
Partner
Mr. Govardhan
Address
Jayanagar 9th Block, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
electric iron in Bengaluru
Report incorrect details

































