
Hygenics Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 800-1000W |
| Weight | 1-1.5kg |
| Plate Material | Aluminum |
| Temperature Control | Variable |
| Safety Features | Dual Thermostat, Fuse |
| Usage | Household ironing of clothes and fabrics |
| Cord Length | 1.5m |
| Features | Fast heating, Dual thermostat, Shockproof, Durable, Long lasting, ISI marked |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hygenics Plus has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from Hygenics Plus at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AFIPC5620H1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AFIPC5620H1ZL
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Nagappan Chettiar
Address
Building No. 2, Kumara Krupa Road, Flat No. 304, Janak Residency, Bengaluru, Karnataka, 560001, India
electric iron in Bengaluru
Report incorrect details



































