
Gandhimati Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | Red |
| Power | 750W |
| Weight | 1 kg |
| Cord Length | 1.5 m |
| Temperature Control | Dial |
| Soleplate Material | Teflon |
| Usage | Household garment ironing |
| Warranty | 2 years |
| Features | Durable body, Non-stick base, Adjustable heat, Safety fuse, 2-year warranty, Swivel cord |
Product Overview
Key Features
Product Features:
Durable and shock proof body
Non a stick base
Flexible Swivel cord
Adjustable temperature control
Thermal fuse to ensure safety
2 year warranty
Product : DH11 Electric Iron
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gandhimati Appliances Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from Gandhimati Appliances Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Chairman
Mr. V. M. Lakshminarayanan
Address
143, Pudupakkam Village, Kelambakkam-Vandalur Road, Dist. Kancheepuram , Chennai, Tamil Nadu, 603103, India
electric iron in Chennai
Report incorrect details







































