
Electric Hoists - Heavy-duty Steel, Adjustable Lift Range Up To 10 Feet, High Load Capacity
Price Trend: 5000-100000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Hook | Forged Steel Hook |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Painted |
| Lifting Speed | 8 m/min |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Sling Type | Wire Rope |
| Maximum Lifting Weight | 1000 kg |
| Maximum Lifting Height | 6 m |
| Lift Speed | 8 m/min |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 415 V |
| Rotating Speed | 1440 rpm |
| Insulation Grade | F |
| Trolley | With Trolley |
| Capacity | 1 Ton |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Retailer
Employee Count
10
Establishment
1970
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AARFP5635K1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARFP5635K1ZK
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. H Poonawala
Members since
6 Years
Address
B No.166, 4th Lane, Reay Road, Mumbai, Maharashtra, 400010, India
mini electric hoist in Mumbai
Report incorrect details





































