
Electric Heaters - High-quality Raw Material, Advanced Technology, Expert Quality Assurance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Immersion Heater |
| Dominant Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Power Rating | 3 kW |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 1000mm |
| Weight | 5 kg |
| Wattage | 3000 W |
| Usage | Industrial heating processes in tanks or vessels; heating liquids or gases |
| Features | Efficient heating, Durable design, Reliable performance, Precise control, Easy installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Impex Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Impex Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
PROPRIETOR
Mr. Rajesh Agarwal
Address
125, N.S.ROAD, 4TH FLOOR, ROOM NO. 44, Kolkata, West Bengal, 700001, India
electrical heater in Kolkata
Report incorrect details

































