
Elegant Electric Heater - Brushed Stainless Steel, Efficient Indoor & Outdoor Heating | 60% Energy Savings, Low Maintenance, Safe To Touch
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Heater |
| Color | Silver |
| Heating Element | Infrared |
| Power | 1500W |
| Voltage | 120V/240V |
| Weight | 5kg |
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Safety Rating | IPX4 |
| Usage | Indoor/Outdoor space heating |
| Features | Instant Heat, Energy Saving, Low Cost, Safe Touch, Easy Install, No Emissions, Hygienic, Reliable |
Product Overview
Key Features
Features:
* Save upto 60% electiricity.
* Low energy consumption.
* Lowest costs.
* Lowest maintenance cost.
Efficient
* No heat loss - heat is generated where it is used
* Easy to insall
Safer
* Max. surface temperature 85 degree C - Safe to touch+
* Well insulated - 3 Layers of electrical protection, No fire hazard
* No toxic emissions - does not consume exygen, no carbon emissions
* Healthy & hygienic - Air remains fresh, No germs, no dust, Easy to clean
* High quality materials used
Reliable
* Operates on AC/DC, Inverter
* No system failures
* Long life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Menos Energia Heating Systems Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Menos Energia Heating Systems Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
GST NO
09AAICM3092P1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAICM3092P1ZR
Noida, Uttar Pradesh
Cheif Marketing Officer
Mr. Soni Kuncheria
Address
Office No-G-180 Sector 63, Near Fortis Hospital, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
electrical heater in Noida
Report incorrect details





























