
Dome Camera (Cap-001) - Plastic Housing, 100x100x75mm, Black, 720p, 3.6mm Lens | Vandal-proof, Weatherproof, Day/night, Ir 20m, High Security
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dome Camera |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Security surveillance in banks, offices, airports, and commercial facilities. |
| IR Range | 20m |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Weight | 0.5kg |
| Dimensions | 100x100x75mm |
| Features | Vandal-proof, Weatherproof, Day/Night, High Security, Versatile, Competitive Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CAPTURE TECHNOLOGY PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from CAPTURE TECHNOLOGY PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Manager
Mr. Banti Sachdeva
Address
office number 1/14, rani jhnasi road, behind, banwari lala lab, panckuya road, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details








































