
Dehydroacetic Acid - Formula C8h8o4, Melting Point 109-111â°c , Effective Food Preservative, Antimicrobial Agent, High Purity >99%
Price Trend: 1000.00 - 5000.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Formula | C8H8O4 |
| Color | White |
| Melting point | 109-111 °C |
| Boiling point | 270 °C |
| Solubility | Water soluble |
| Purity | >99% |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Food preservative, Antimicrobial agent, Effective, Versatile, Safe, High purity |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Product name Dehydroacetic acid
Formula: Ca Ha Oa
Colour: Yellow
Odour: Unpleasant
Melting point/range: 109 - 111 A C
Boiling point/boiling range: 270 A C
SOLUBILITY : Easy soluble in fixed alkali solution
Features:
Dehydroacetic acid is one of the food additive and was determined by ultra-fast liquid chromatography-tandem quadrupole mass spectrometry (UFLC-MS/MS)
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
1979
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AILPK8434F2Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AILPK8434F2Z0
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Nilesh Khatri
Members since
6 Years
Address
J-37, M.I.D.C, Bhosari, Pune, Maharashtra, 411026, India
dehydroacetic acid in Pune
Report incorrect details


















