




Defoamer Af - Application: Textile Processing
Price: 153.40 INR / Liter
(130.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
153.40 INR / Liter
Weight :
100.00 Gram
1 Pack Contains :
98
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Type | Defoamer |
| Packaging Type | HDPE Carboy |
| Color | White |
| Application | Textile processing, Paints and coatings, Detergents and cleaning agents, Pulp and paper manufacturing & Wastewater treatment |
| Size | 50 Kg |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Paypal, Letter of Credit (L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | 50 Kg (HDPE Carboy) |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| MRP | 153.40 INR |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Brand Name | BR |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 58.50 cm |
| Moq | 100 |
| Pkg Box Breadth | 34.00 cm |
| Pkg Box Length | 43.00 cm |
| Mop | 100 |
| Stock Quantity | 50000 |
| Color | White |
| Price | 130.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 98 |
| Product Unit | 100 Liter/Liters |
| Price Type | fixed |
| Weight | 100.00 Gram |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B R TECH-TEX has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Oil & Lubricants in bulk from B R TECH-TEX at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAIFB5567H1ZB
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAIFB5567H1ZB
Sonipat, Haryana
Director
Mr. Hitesh Garg
Members since
3 Years
Address
Plot No.370, First Floor, Hsiidc, Phase-I, Industrial Estate Barhi, Sonipat, Haryana, 131001, India
Report incorrect details



























