




Defoamer 100 - Application: Textile Processing
Price: 295.00 INR / Liter
(250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295.00 INR / Kilogram
Weight :
50.00 Tonne
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Type | Defoamer |
| Packaging Type | HDPE Carboy |
| Application | Textile processing, Paints and coatings, Detergents and cleaning agents, Pulp and paper manufacturing & Wastewater treatment |
| Smell | Characteristic petroleum odor |
| Color | White color slight Viscous |
| Operating Temperature | 20 C to +120 C Celsius (oC) |
| Size | 50 Kg |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Others, Letter of Credit (L/C), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | 50 Kg (HDPE Carboy) |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 295.00 INR |
| Packsize | 50 |
| Unit Type | Kilogram |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 43.00 cm |
| Color | White color slight Viscous |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 50000 |
| Returnable | No |
| Moq | 100 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 58.50 cm |
| Weight | 50.00 Tonne |
| Pkg Box Breadth | 34.00 cm |
| Price | 250.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | BR |
| Mop | 100 |
| Product Unit | 100 Kilogram |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B R TECH-TEX has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Oil & Lubricants in bulk from B R TECH-TEX at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAIFB5567H1ZB
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAIFB5567H1ZB
Sonipat, Haryana
Director
Mr. Hitesh Garg
Members since
3 Years
Address
Plot No.370, First Floor, Hsiidc, Phase-I, Industrial Estate Barhi, Sonipat, Haryana, 131001, India
Report incorrect details

























