
Cpvc Pipes - Optimum Grade Material , Customizable Specifications For Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 20-110 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15777 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems, chemical processing plants, and industrial applications. |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Durable pipes, Easy installation, Chemical resistant, Long lifespan, Low maintenance |
| Payment Terms | Paypal, Western Union, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Skipper Polypipes Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Skipper Polypipes Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Parth Parmar
Address
Survey No-823, Opposite Rajvi Apartment, Rajoda Village, Pavla, Near Taluka Bavla, Changodar, Ahmedabad, Gujarat, 382220, India
Report incorrect details



































