
Cpvc Pipes By Narayan Traders
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 15-100 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15607 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems, chemical handling systems. |
| Features | Durable pipes, Corrosion resistant, High pressure, Easy installation, Chemical resistant, Long lasting, Reliable system |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NARAYAN TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from NARAYAN TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ranchi, Jharkhand
Proprietor
Mr. Vineett
Address
House/no-25, Shiv Ganj, Pandra Road, Harmu Chowk, Ranchi, Jharkhand, 834001, India
Report incorrect details





























