
Cpvc Pipes - High-performance, Fire-retardant Material | Flexible Design For Diverse Applications, Specialized Solvent Cement Required
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size range | 20-50mm |
| Pressure rating | 10 bar |
| Temperature rating | 93°C |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Hot and cold water supply, industrial applications |
| Features | Durable pipes, Fire retardant, Easy bending, Wide usage, Solvent weldable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DESANA POLY PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from DESANA POLY PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Account Manager
Mr. Chandu Patel
Address
Shop No-2, PANCHAVATI COMPLEX NEAR SEVAMITRA MANDAL, SHUKRAWAR PETH. Pune, Maharashtra, 411002, India
Report incorrect details









































