
Cpvc End Cap
Price: 22.00 INR / Piece
(22.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Flexibility | Rigid |
| Yield Strength | 52 MPa (minimum) |
| Diameter | Available from 20 mm to 110 mm |
| Bend Radius | Not Applicable (for straight connections) |
| Tolerance | A+-0.2 mm |
| Sealing Type | Solvent Cement Bonded |
| Thread Type | Not Applicable (Non-threaded) |
| Tensile Strength | 55 MPa (minimum) |
| Temperature Range | 0AdegC to 93AdegC (32AdegF to 200AdegF) |
| Color | Ivory / Off-White |
| Connection Type | Push Fit / Solvent Weld |
| Product Type | Other, End Cap |
| Material | Other , CPVC (Chlorinated Polyvinyl Chloride) |
| Connection | Other, Socket (Slip Fit) |
| Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM D2846 / ASTM F441 |
| Surface Treatment | Other, Smooth |
| Outer Diameter | As per nominal pipe size |
| Section Shape | Other, Circular |
| Length | As per standards (short coupling type) |
| Thickness | As per size (typically 2-6 mm) |
| Usage | Pipe End Sealing / Plumbing Applications |
| Rated Pressure | Up to 15 bar (217 psi) |
| Material Grade | CPVC SDR 11 / SDR 13.5 |
| Application | other, Hot & Cold Water Plumbing, Industrial Piping |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price | 22.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Color | Ivory / Off-White |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36ABGFA3856P1ZW
Certification
ISO 9001:2015 company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ABGFA3856P1ZW
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Abhishek Patawari
Members since
6 Years
Address
Shed No. 64-B, IDA Mallapur, Nacharam, Medchal - Malkajgiri, Hyderabad, Telangana, 500076, India
Report incorrect details









































