
Upvc Pipes - Color: White / Grey
Price: 380.00 INR / Piece
(380.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
380.00 INR / Piece
Weight :
0.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
5
In Stock
Product Specifications
| Tolerance | AfA,A,A+-0.2 mm Micrometers (um) |
| End Protector | Plastic caps |
| Color | White / Grey |
| Product Type | Other, UPVC Pipes |
| Type | Other, Plain & Socketed |
| Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM D1785 / IS:4985 |
| Diameter | 15 mm to 250 mm Millimeter (mm) |
| Thickness | 1.5 mm to 6 mm Inch |
| Length | 3 m, 6 m or as per requirement Micromete (micron) |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 5 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | austro plastic industries |
| Weight | 0.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 0.00 inches |
| Mop | 5 |
| Pkg Box Length | 0.00 inches |
| Product Unit | 5 Piece/Pieces |
| Shipping Type | free |
| Color | White / Grey |
| MRP | 380.00 INR |
| Price | 380.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 0.00 inches |
| Stock Quantity | 25 |
| Minimum Order Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36ABGFA3856P1ZW
Certification
ISO 9001:2015 company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ABGFA3856P1ZW
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Abhishek Patawari
Members since
6 Years
Address
Shed No. 64-B, IDA Mallapur, Nacharam, Medchal - Malkajgiri, Hyderabad, Telangana, 500076, India
Report incorrect details










































