
Cpvc Cross Tees
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Size Range | 20-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Color | Off-white |
| Standards | IS 15772 |
| Usage | Plumbing systems, water distribution networks, and industrial piping. |
| Features | Durable, Reliable, Long-lasting, Easy Fitment, CPVC Material |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, REVATHI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from REVATHI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Medimi R Sreenivas
Address
20/IN, 1 Floor, 3 Cross, MRR lane, Bengaluru city market, Bengaluru, Karnataka, 560002, India
stub ends in Bengaluru
Report incorrect details








































