
Cpu Cooling Fan - Plastic 92mm X 92mm X 25mm, 12v Dc, 0.15a, 2500 Rpm, 45 Cfm Airflow, 25 Dba Noise Level
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Cooling Fan |
| Dominant Color | Black |
| Dimensions | 120x120x25 mm |
| Airflow | 50 CFM |
| Noise Level | 25 dBA |
| Voltage | 12V DC |
| Material | Plastic |
| Bearing Type | Sleeve |
| Usage | CPU cooling in computer systems |
| Weight | 0.2 kg |
| Power Consumption | 2W |
| Features | Compact design, Excellent cooling, Long lifespan, Easy install |
Product Overview
Key Features
We have created a
niche for ourselves in the electrical industry by supplying stellar quality CPU Cooling Fan. Provided fan is attached
or fixed inside the computer case and used for active cooling. This fan draws cooler
air into the system from outside and expels warm air from inside. Offered fan
is manufactured under the guidance of our vendorsa skilled engineers using
premium quality components with the help of latest technology. We offer this CPU Cooling Fan in different
specifications as per the application requirements of the clients.
Features:
Compact design
Excellent functionality
Long service life
Easy installation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DEEPAK AGENCIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Hardware Components in bulk from DEEPAK AGENCIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAHPD9192R1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAHPD9192R1Z2
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Deepak H. Gelada
Address
No. 137/4, Angappa Naicken Street, Facing Errabalu Street, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
cpu fan in Chennai
Report incorrect details








































