
Ceiling Fan - High Grade Materials, Stunning Design, High Speed Motor | Shiny Finish Blades, Ideal For Homes And Offices
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Plastic |
| Motor Type | AC |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Voltage | 230V |
| Power Consumption | 75 W |
| Usage | Homes, offices, schools, colleges, hotels, restaurants |
| Safety Standards | IS 13375 |
| Features | High speed, Stunning design, Shiny blades, Energy efficient, Quiet operation, Easy install |
Product Overview
Key Features
We adhere to international quality standards as per strict ISO guidelines for manufacturing and supplying a wide range of Ceiling Fans. Our fans are widely used in houses, offices, schools, colleges, hotels and restaurants. We design these fans using high grade materials and components. Our Ceiling Fan is offered at reasonable prices to our esteemed clients.
Features:
-
Blades with shiny finish
-
Stunning design
-
High speed motor
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sri Karni Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Sri Karni Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36ACLPD6327J1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ACLPD6327J1ZH
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Bikash Daftary Jain
Address
920 & 921, Ram Reddy Nagar, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500055, India
ceiling fans in Hyderabad
Report incorrect details










































