
Ceiling Fans By Auric Engineering Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
| Dominant Color | White |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Span | 1200mm |
| Motor Power | 75W |
| Speed Settings | 3 |
| Usage | Indoor cooling in residential or commercial spaces |
| Motor Type | AC |
| Weight | 4kg |
| Warranty | 1 Year |
| Safety Standards | CE |
| Features | Unique design, Customizable colors, Competitive pricing, SKD/assembled options, Efficient cooling |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AURIC ENGINEERING PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from AURIC ENGINEERING PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
80
Establishment
1971
GST NO
36AABCA7309L1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AABCA7309L1ZL
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr. A. K. Lakhotia
Address
Plot No. 8-4-368/A, SANATH NAGAR, Hyderabad, Telangana, 500018, India
ceiling fans in Hyderabad
Report incorrect details





































