
Ceiling Fans - High-performance Design, Robust Build Quality, Premium Raw Materials
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Blade Material | Plastic |
| Motor Type | AC |
| Number of Blades | 3 |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Power Consumption | 75 W |
| Speed Settings | 3 |
| Usage | Residential cooling |
| Weight | 4 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Air circulation, Energy efficient, Quiet operation, Easy installation, Durable design |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Star Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Star Electricals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sonipat, Haryana
Proprietor
Mr. Sandeep
Address
Plot No:-330, Sec 57, Kundli, Dist.Sonipat. Sonipat, Haryana, 131029, India
ceiling fans in Sonipat
Report incorrect details
































