
Ceiling Fans - Plastic Blades, 1200mm Sweep Diameter, 75w | Energy Efficient, Quiet Operation, Easy Installation, Stylish Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Plastic |
| Motor Type | AC |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Voltage | 230V |
| Power Consumption | 75W |
| Usage | Homes, offices, and other spaces for air circulation and cooling. |
| Warranty | One Year |
| Features | Air Circulation, Energy Efficient, Quiet Operation, Easy Installation, Stylish Design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. C. ENERGY METERING PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from R. C. ENERGY METERING PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
225
Establishment
1962
GST NO
07AABCR8640K1Z3
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABCR8640K1Z3
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Rishabh Chopra
Address
Office No-B-65, Gate No. 1, Naraina Industrial Area, Phase-II , New Delhi, Delhi, 110028, India
Report incorrect details









































