
Ceiling Fans By Global Engineering Company
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Wood |
| Blade Span | 1200mm |
| Motor Power | 75W |
| Sweep Diameter | 120cm |
| Motor Type | AC |
| Usage | Residential cooling |
| Weight | 5kg |
| Color | Brown |
| Speed Settings | Three |
| Features | Air circulation, Energy efficient, Quiet operation, Stylish design, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Global Engineering Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Global Engineering Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mahinder Negi
Address
H-190, Sector 2, Bawana Industrial Area, DSIIDC, Delhi, Delhi, 110027, India
ceiling fans in Delhi
Report incorrect details










































