
Ceiling Fans - Premium Quality Design | Elegant Looks, High Efficiency, Stringent Quality Tests
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Blade Material | ABS Plastic |
| Number of Blades | Three |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Motor Type | AC Motor |
| Power Consumption | 75 W |
| Speed Settings | Three |
| Usage | Residential cooling |
| Weight | 4 kg |
| Color | Beige |
| Features | Air circulation, Energy efficient, Quiet operation, Stylish design, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pal Impex has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Pal Impex at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Establishment
1997
GST NO
29AAFPC7766C1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAFPC7766C1ZP
Bengaluru, Karnataka
CEO
Mr. Chand Chopra
Address
8/8, 9TH CROSS, PARK AREA, WILSON GARDEN, Bengaluru, Karnataka, 560027, India
ceiling fans in Bengaluru
Report incorrect details
































