
Ceiling Fan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
| Dominant Color | Brown |
| Supply Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Sweep | 1400 mm |
| Speed (RPM) | 300-405 |
| Power Consumption (W) | 55-65 |
| Current (A) | 0.28-0.32 |
| Air Delivery (m3/min) | 180-290 |
| Motor Type | Double Ball Bearing |
| Material | Aluminum |
| Blade Type | Aerodynamic |
| Usage | Indoor air circulation in homes and offices. |
| Features | Powerful motor, Energy efficient, Aerodynamic blades, Elegant design, Double bearing, High air delivery |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NAHATA ELECTRICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from NAHATA ELECTRICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
CEO
Mr. Vijay Nahata
Address
12, SMIE Phase I, Opp. Orient Fans, 20/2, Mathura Road, Faridabad, Haryana, 121006, India
ceiling fans in Faridabad
Report incorrect details

































