
Ceiling Fan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Rated Wattage | 50W |
| Sweep Diameter | 600-1400mm |
| Speed | 300rpm |
| Air Delivery | 210 CMM |
| Motor Type | Double ball |
| Blade Material | Aluminum |
| Finish | Powder coated |
| Usage | Residential or commercial indoor ceiling air circulation |
| Features | High speed, Air delivery, Low power, Energy efficient, Ball bearing, Powder coated |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
800
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAAFM5641F1ZJ
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAFM5641F1ZJ
New Delhi, Delhi
Managing Director
Mr. Vikas Mahajan
Address
K 52 Udyog Nagar, New Rohtak Road, Nangloi, New Delhi, Delhi, 110064, India
Report incorrect details

































