
Ceiling Fan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Blade Material | Plastic |
| Blade Size | 1200mm |
| Motor Type | Induction |
| Voltage | 230-250V |
| Number of Blades | 3 |
| Bearing Type | Double ball |
| Color | White |
| Sweep Diameter | 1200mm |
| Usage | Indoor ceiling air circulation |
| Features | Durable bearings, Energy efficient, Fine finish, Aerodynamic blades, High airflow, Wobble free |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Summerex Home Appliances (I) Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Summerex Home Appliances (I) Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1978
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAGCS1610K1ZH
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAGCS1610K1ZH
Delhi, Delhi
Director
Mr. Kamal Nanda
Address
Plot No.- 98, Pocket I, Sector 5, DSIDC, Industrial Area Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
ceiling fans in Delhi
Report incorrect details




























