
Ceiling Fan - Metal Blades, 4 Blades, Brown Color, 220 Volt, 2 Star Energy Efficiency | Heavy Duty, Ceiling Installation, High Speed Mode, 1 Year Warranty
Price: 1200.00 INR / Piece
(1200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Material | Metal |
| Dimensions | 40cm |
| Power | 60W |
| Speeds | 3 |
| Sweep | 120cm |
| Weight | 4kg |
| Warranty | 1year |
| Features | Energy efficient, Quiet operation, Stylish design, Easy installation, Durable motor, Strong airflow, Affordable price |
| Color | Brown |
| Blade Material | Metal |
| Type | Air Cooling Fan |
| Installation Type | Ceiling |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Energy Efficiency Rating | 2 Star |
| Speed Mode | High |
| No. Of Blades | 4 |
| Remote Operated | No |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | as per industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 1200.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 2 |
| Moq | 1 |
| Color | Brown |
| Brand Name | Ram Enterprises India |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Quality : Very Good
Type : Ceiling Fan
Power Source : Electric
Attribute : Heavy Duty
Country of Origin : India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ram Enterprises India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Ram Enterprises India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1987
GST NO
07ADSPT8455D1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ADSPT8455D1ZX
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sat Gyaneshwar Tyagi
Address
Shop No wz-50, basai dara pur, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details

























