
Ceiling Fan - Aluminum, 3 Blades, Black | Energy-efficient Operation, Quiet Functioning, Adjustable Speed, Stylish Design, Wide Air Circulation, Easy Installation, Long-lasting Motor
Price: 1200.00 INR / Piece
(1200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Material | Metal, plastic |
| Dimensions | 120cm sweep |
| Power | 75W |
| Speed | 3 speeds |
| Finish | Dark brown |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 2 years |
| Features | Energy-efficient, Quiet operation, Durable design, Adjustable speed, Stylish design, Wide circulation, Easy installation, Long-lasting motor |
| Color | Black |
| Type | Air Cooling Fan |
| Installation Type | Ceiling |
| Power Source | Electrical |
| Energy Efficiency Rating | 3 Star |
| No. Of Blades | 3 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Supply Ability | 1500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Black |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 2 |
| Mop | 2 |
| Packsize | 1 |
| Price | 1200.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 15 |
| Returnable | No |
| Brand Name | DOLPHIN ENTERPRISES |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Energy-efficient Operation
Quiet and Smooth Functioning
Durable and Sturdy Construction
Adjustable Speed Settings
Stylish and Modern Designs
Wide Air Circulation
Easy to Install
Long-lasting Motor Performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DOLPHIN ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from DOLPHIN ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Manager
Mr Mohammad Mustafa
Address
Near By Sidra Medical Center, SG Barve Marg, Ambedkar Nagar Mumbai, Maharashtra, 400070, India
ceiling fans in Mumbai
Report incorrect details

























