
Ceiling Fan - High-performance Steel Motors , Long Service Life, Elegant Design, Energy Efficient
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Wood |
| Blade Span | 1200 mm |
| Motor Type | AC |
| Power Consumption | 75 W |
| Sweep Diameter | 120 cm |
| Usage | Indoor ceiling cooling |
| Color | Copper |
| Safety Standards | BIS |
| Features | Energy efficient, Quiet operation, Stylish design, Durable build, Easy install |
Product Overview
Key Features
Highlights:-
Long administration life
Brilliant execution
Brilliant outline
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAVI INDUSTRY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from RAVI INDUSTRY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr. K.v.v. Rao
Address
Plot No. 14 & 15, Phase 4, I.D.A, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500055, India
ceiling fans in Hyderabad
Report incorrect details






























