
Ceiling Fan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Sweep | 1200 mm |
| Voltage | 230V |
| Power | 74W |
| Speed | 400 rpm |
| Air Delivery | 238 CMM |
| Material | Metal |
| Usage | Residential cooling |
| Number of Blades | Three |
| Warranty | 1 Year |
| Features | High performance, Low voltage, Decorative design, Energy efficient, Quiet operation, Durable blades, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Features:
Festiva - metallic paint finish high performance even at low voltage motor with decorative ring decorative trims on blades & canopy sweep 1200 mmsweep (mm) -1200voltage - 180/ 230power input (watts) - 55/ 74speed (rpm) - 345/ 400air delivery (cmm) - 200/ 238.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Moonboy International Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Moonboy International Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Director
Mr. Tukuna Prusty
Address
1st & 3rd Floor, Khajotiya House Nr. Parsi Fire Temple, Sayedpura, Ring Road, Surat, Gujarat, 395003, India
ceiling fans in Surat
Report incorrect details










































