
Cctv Surveillance Camera - Superior Quality Build, Multi-size And Model Options | Enhanced Security For Offices, Malls, Residences, And Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Dark Gray |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 2.8mm |
| IR Range | 30m |
| Power | 12V |
| Housing Material | Metal |
| Usage | Security surveillance in offices, malls, residential and industrial areas |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 100x100x150 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Resolution, Night Vision, Wide Angle, Remote Viewing, Easy Install, Durable Design, Weatherproof |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shri Sai Communications has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Shri Sai Communications at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Name
Mr. Rajiv Nalavade
Address
101, Sangeet Ashram, Sant Ram Das Road, Opt Prathina Study , Mumbai, Maharashtra, India
surveillance camera in Mumbai
Report incorrect details


































