
Cctv Cameras - Durable Design , High Performance For Long-term Reliability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Angle | 110° |
| IR Range | 20m |
| Power Supply | 12V |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Security surveillance, monitoring premises, deterring crime. |
| Dimensions | 100x100x80 mm |
| Weight | 500g |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Compliance | IP66 |
| Features | High Resolution, Night Vision, Wide Angle, Easy Install, Remote View, Durable Design, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sheetal Fire Services has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Sheetal Fire Services at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Rajesh Rao
Address
Plot No-120, 1st Floor, C Wing Santoshi Mata CHS, LBS Marg, Mulund(W), Mumbai, Maharashtra, 400080, India
cctv camera in Mumbai
Report incorrect details









































