
Cctv Camera - High-performance Network Video System | Advanced Security Solutions, Robust Build Quality, Reliable Video Recording
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 1080p |
| Lens Type | Wide Angle |
| Housing Material | Aluminum |
| Power Supply | 12V DC |
| Dimensions | 150 x 200mm |
| Usage | Surveillance and security monitoring of large areas, remote access to footage. |
| IR Range | 30m |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Resolution, Remote Viewing, Wide Angle, Weatherproof, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Operating from the largest manufacturing complex of these products in the world. Pelco produces a complete offering of cameras, enclosures, positioning systems, network video products, matrix systems, digital video recorders and other video security electronics products in the never-ending pursuit of achieving 100-percent satisfaction for its customers.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Neural Integrated systems Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Neural Integrated systems Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2003
GST NO
27AABCN7663G1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCN7663G1Z9
Navi Mumbai, Maharashtra
DIRECTOR
Mr. Tarun Gupta
Address
Plot No:117, Building No.2, Sector: 1, Millennium Business Park, Mahape, Navi Mumbai, Maharashtra, 400710, India
cctv camera in Navi Mumbai
Report incorrect details








































