
Cbr Load Frame Single Speed Motorized - 5000 Kgf Capacity, 1.25mm/min Strain Rate, Suitable For Soil Specimens 38mm To 100mm Dia | Includes Dial Gauge Bracket, Triaxial Cell & Lateral Pressure Assembly
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Usage | Soil Testing Equipments |
| Voltage | 220V AC Single Phase |
| Accuracy | A+-1% of indicated load |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Soil Testing Equipments |
| Product Type | CBR Load Frame Single Speed Motorized |
| Measurement Range | 0-50 kN |
| Core Components | Motor, Load Frame, Gear Box, Control Switches |
| Feature | Rigid Construction, Reliable Performance, Smooth Operation |
| Temperature Range | Ambient |
| Model No | CBR-LF-SSM |
| Capacity | 50 kN (5000 kg) |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Equipment Materials | Heavy-duty MS (Mild Steel) Enclosure |
| Type | Single Speed Motorized Load Frame |
| Display Type | Analog with manual dial gauge (digital available as option) |
| Dimension (L*W*H) | 490 x 490 x 940 mm |
| Weight | Approx 85 kg |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Product Overview
Key Features
(Motorised) Single Speed
For determining the triaxial shear strength of soil specimens of 38mm, 50mm, 75mm and 100mm dia.
Consists of :
One load frame 5000 Kgf motorised , consists one rate of strain type, giving the following rates of strain. 1.25mm/min . Load frame is supplied with a dial gauge bracket. Universal triaxial cell (stationary bushing) 10kg/cm.sq. One lateral pressure assembly 0-10 kg/cm.sq. One lateral pressure assembly 0-10kg/cm.sq. complete with foot pump and rubber hose. One high sensitivity proving ring capacity 1000kg. One strain dial gauge 0.01 x 25mm. Suitable for operation on 230 V A.C .
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
bitumen testing instruments in Ambala Cantt
Report incorrect details


































