
Cbr Apparatus - Premium Quality Soil Bearing Ratio Testing Device | Accurate, Durable, Lightweight, Excellent Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Soil Tester |
| Dominant Color | Green |
| Load Capacity | 100 kN |
| Dimensions | 1200x600x1500 mm |
| Material | Steel |
| Accuracy | ±1% |
| Power Supply | 230V, 50Hz |
| Weight | 150 kg |
| Compliance Standards | ASTM D1883 |
| Usage | Determine bearing ratio of soil, evaluate subgrade soil quality in road, pavement, and runway design, manufacturing industries and laboratories |
| Features | Soil testing, Accurate results, Durable design, Lightweight, Easy operation, Reliable performance, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
With a client-centric approach, we are engaged in manufacturing and exporting premium quality CBR Apparatus. This apparatus is functional in determining the bearing ratio of soil by keeping a check on the bearing value of the soil and it also does the evaluation relative quality of sub grade soils. Our offered apparatus is fabricated under the supervision of trained professionals in compliance with the California state highway department. This CBR Apparatus is highly preferred by our clients for its accuracy, durability, light weight and excellent performance.
Application Areas:
- Manufacturing industries
- Laboratories
- Designing of roads, pavements & runways
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
1973
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ALOPS6279E1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ALOPS6279E1ZC
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Bimal Kumar Sethia
Members since
5 Years
Address
6, Ground Floor, Martin Luther King Sarani, Wood Street, Shakespeare Sarani, Kolkata, West Bengal, 700016, India
laboratory apparatus in Kolkata
Report incorrect details
































