
Cavitation Demonstration Unit For Fluid Machines
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Hardness | Material dependent; commonly SS304 |
| Resolution | 0.01 bar |
| Temperature | Ambient, 10AdegC to 45AdegC |
| Number of Specimens | 1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Gas Pressure | Atmospheric |
| Max Height | 520 mm |
| Port Size | 25 mm |
| Measuring Range | 0-5 bar |
| Equipment Type | Cavitation Demonstration Unit |
| Test Range | 0 to 5 bar |
| Humidity | Up to 85% RH |
| Mounting Type | Bench-top |
| Application | Fluid Machines Equipments |
| Response Time | <1 s |
| Product Type | Cavitation Demonstration Unit |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Interface Type | Analog/Digital |
| Accuracy | A+-1% FS |
| Usage | Fluid Machines Equipments |
| Specimen Size | 40 mm diameter |
| Operating Voltage | 230V |
| Display Type | Digital |
| Power Supply | 230V AC, 50Hz |
| Features | Visible cavitation effects, corrosion-resistant body, safe operation |
| Capacity | 10 Litres |
| Machine Weight | Approx. 28 kg |
| Test Speed | Variable, up to 3000 rpm |
| Test Width | 120 mm |
| Test Stroke | 100 mm |
| Control Mode | Manual/Automatic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Product Overview
Key Features
Microteknik are Best manufacturer and Supplier Company in India,engaged in manufacturing supplying and exporting the best quality of Cavitation Demonstration Unit. By using advanced Technology Being customer centric brand, we are manufacturing and supplying supreme quality Cavitation Demonstration Unit for our esteemed customers. This Cavitation Demonstration Unit is processed using high quality raw material which ensures its standard quality and long service life. Our presented product passes through diverse quality parameters for inspection. Moreover, it can be availed from us at reasonable costs.
Features:
High load bearing capacity
Compact design
High performance
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
fluid mechanics lab in Ambala Cantt
Report incorrect details







































