
Caustic Soda (Flakes)
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Packaging | 25kg bags |
| Appearance | White flakes |
| Solubility | Water soluble |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Storage | Dry place |
| Features | High purity, Water soluble, Effective cleaning, Versatile uses, Safe handling, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 3-4 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Tamil Nadu |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Adarsh Chemicals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Adarsh Chemicals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ABFPS2904R1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABFPS2904R1Z9
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Uttam Rathore
Address
No. 24, Bangaru Street, Ayanavaram, Chennai, Tamil Nadu, 600023, India
caustic soda flakes in Chennai
Report incorrect details





























