






Caustic Soda Flakes - 99% Purity, Pure White Thin And Semi-transparent Flakes | Highly Effective For Pulp, Soap, Textiles, Quick Results, Longer Shelf Life
Price: 685.00 INR / Kilograms
(685.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
685.00 INR / Kilograms
Weight :
250.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Taste | Other |
| Purity | 99% |
| Storage | Other |
| Smell | Other |
| Molecular Weight | 250 Kilograms (kg) |
| Other Names | INDUSTRIAL CHEMICALS |
| Form | Solid |
| Classification | Other |
| Chemical Name | CAUSTIC SODA FLAKES |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Grade | Industrial Grade |
| Usage | Mainly Used In Soap And Paper Making In African And Mid-East Market |
| Main Material | CAUSTIC SODA FLAKES |
| Application | Industrial |
| Delivery Time | 3 Days |
| Packaging Details | 25 KGS BAG |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 584.00 cm |
| Stock Quantity | 1000 |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 200.00 cm |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| MRP | 685.00 INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | RAM SHREE CHEMICALS |
| Pkg Box Height | 880.00 cm |
| Price | 685.00 INR (Approx.) |
| Mop | 500 |
| Price Type | fixed |
| Weight | 250.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BPJPK4223C1Z5
Certification
ISO 9001-2015 , GMP CERTIFIED
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BPJPK4223C1Z5
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr S K K Rajput
Members since
11 Years
Address
7, Near Vikas Paradise, LBS Marg, Mulund West, Mumbai, Maharashtra, 400080, India
caustic soda flakes in Mumbai
Report incorrect details































