
Caustic Soda Flakes - High Purity Chemical, Versatile For Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Storage | Dry conditions |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Cost effective, Easy handling |
| Payment Terms | Others, Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M. A. N. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from M. A. N. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Retailer
Employee Count
25
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABPPT2565H1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABPPT2565H1Z3
Mumbai, Maharashtra
ceo
Mr. Manoj Nandkishor Tekdiwal
Address
A-107, SANJAY BLDG., 5, MITTAL ESTATE, ANDHERI (E), Mumbai, Maharashtra, 400059, India
industrial caustic soda flakes in Mumbai
Report incorrect details




























