
Caustic Soda Flakes - High Purity Chemical Compound | Ideal For Textiles, Bleaching, Pulp & Paper Production, Soaps & Detergents
Price Trend: 22.00 - 29.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
500 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| PH | 13-14 |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Cost-effective, Easy handling, Reliable supply, Wide applications |
| FOB Port | Vadodara, Vapi, Surat, Ankleshwar, Dahej, Ahmedabad, Gujarat, India. |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 8 Days |
| Packaging Details | 50 kgs standard bags |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Africa, South America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Pat Impex is a leading chemicals & pharmaceutical company involved in Manufacturing & supplier of various grade of Industrial chemicals, Pharma Intermediates, Water Treatment chemicals, Intermediates, Bulk Drugs since 2009 at Vadodara, Gujarat, India. Please check our services and products that are available in lowest rates & high quality standard available all over the world. Offering High quality industrial chemicals, pharmaceutical chemicals, drugs, intermediates, antiseptic, disinfectant chemicals from India, Gujarat.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
32
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AGVPP9966H1ZE
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
AN ISO 9001 : 2015, WHO-GMP & US-FDA CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGVPP9966H1ZE
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr Tejas B. Parikh
Address
FF/7, Hiravanti Chambers, Opp. Aryakanya Vidhyalay, Kareli Baugh, Vadodara, Gujarat, 390018, India
industrial caustic soda flakes in Vadodara
Report incorrect details


































