
Caustic Soda Flakes - High Purity Sodium Hydroxide | Highly Soluble, Versatile Chemical For Industry Use
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High in water |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Storage | Dry place |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Easy handling, Safe packaging |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | Within 14 Days |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
Product Overview
Key Features
Sodium hydroxide, also known as lye and caustic soda, is an inorganic compound with the formula NaOH. It is a white solid ionic compound consisting of sodium cations Na+ and hydroxide anions OHa . Sodium hydroxide is a highly caustic base and alkali that decomposes proteins at ordinary ambient temperatures. It is highly soluble in water, and readily absorbs moisture and carbon dioxide from the air.
Sodium hydroxide is used in many industries: in the manufacture of pulp and paper, textiles, drinking water, soaps and detergents, and as a drain cleaner.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BONDBAY PHARMACEUTICALS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from BONDBAY PHARMACEUTICALS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company, Retailer
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AADCB8504A1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AADCB8504A1Z6
Hyderabad, Telangana
Mrkt Manager
Mr Gvr Reddy
Address
185, KPHB Colony, Kukatpally, Hyderabad, Telangana, 500072, India
caustic soda flakes in Hyderabad
Report incorrect details


























