
Caustic Soda Flakes - Pure Chemical Composition | Non-toxic, Highly Demanded, Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Appearance | White |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | Highly pure, Widely used, High demand, No side effects, Cost effective, Easy to use, Versatile |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features :
No side effects
Widely used
Highly demanded
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Meena agencies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Meena agencies at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
GST NO
33ACFPV0713N1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ACFPV0713N1ZH
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. B.venkatesan
Address
No:37/9,Vivekanada street, Gandhinagar, Saligramam, Chennai, Tamil Nadu, 600093, India
caustic soda flakes in Chennai
Report incorrect details






























