
Caustic Soda Flakes - 99% Min Purity, 25kg Bags | White Flakes For Pulp And Paper, Water Treatment, Soap Making, Chemical Synthesis
Price: 17110.00 INR / Unit
(14500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
17110.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Appearance | White flakes |
| Purity | 99% min |
| Sodium Hydroxide (NaOH) | 98-99% |
| Packaging | 25kg bags |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Usage | Pulp and paper, water treatment, soap making, chemical synthesis |
| Storage | Dry, cool place |
| Features | High purity, Strong alkaline, Versatile, Effective cleaning, Industrial grade |
| Usage & Applications | SWIMMING POOLS |
| Material | CHEMICAL |
| Drive Type | Other |
| Volume | 50 Kilogram(Kg) |
| Product Type | CHEMICAL |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 1 Days |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Length | 15.00 cm |
| MRP | 17110.00 INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 50 |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 50 |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Mop | 50 |
| Pkg Box Height | 20.00 cm |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Price | 14500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | UC |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
Company Details
We would like to Introduce ourselves as Manufacturers & Suppliers of Water & Waste Water Treatment Chemicals & Plants.. We have been in the Industry from past 15 years by giving Excellent Quality Services in supplying our products to the customers across Telangana, Andhra Pradesh, Karnataka and parts of Tamil Nadu, Kerala & Maharashtra. We have served many Companies like Industrial Sector, Hospitals, Gated Communities, Apartments, Hotels, Pharma, IT Sectors & ETC.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
102
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAHCR2118Q1ZZ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAHCR2118Q1ZZ
Hyderabad, Telangana
Director- Sales And Marketing
Mr Anil Kumar
Members since
15 Years
Address
Sy. No.19, Plot No.160, Universal Bhavan, Road No. 10, Krishna Nagar Colony, Hyderabad, Telangana, 500040, India
caustic soda flakes in Hyderabad
Report incorrect details
























