
Caustic Soda Flakes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Appearance | White flakes |
| Features | High purity, Easy handling, Versatile use, Cost effective, Reliable quality, Wide application |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Telangana |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vivekananda Chemicals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Vivekananda Chemicals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AHEPM4576E1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AHEPM4576E1Z9
Hyderabad, Telangana
Name
Mr Venkata Reddy
Address
4-41-189/2, Papi Reddy Nagar, Bala Nagar, Hyderabad, Telangana, 500037, India
caustic soda flakes in Hyderabad
Report incorrect details






























