



B&r X20 Cp 1484 Input Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Passive (Fanless) |
| Cover Material | Other, High-impact Plastic |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Rated Current | 500 mA (I/O power supply) |
| Base Material | Other, Industrial Grade Polymer |
| Protection Class | Class II |
| Components | CPU, I/O, Interfaces |
| Current Rating | 500 mA |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Thickness | 44 mm (module width) |
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Way | Universal I/O slots |
| Connectivity Type | Ethernet, X2X Link |
| Cabinet Material | Plastic / Polycarbonate |
| Panel Type | DIN Rail Mounting |
| Features | Hot Swappable, Modular System, Integrated Diagnostics |
| Control System | PLC Controller |
| Product Type | Other, Input Module |
| Material | Other, Plastic/Metal Composite |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Gray / Black |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | Up to 1,000 MHz (internal CPU) |
| Dimension (L*W*H) | 99 x 142 x 55 mm |
| Application | Industrial Automation / PLC Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LEDs |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























