
B And R Servo Drive 8v1016.002
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Servo Drive
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Output Current | 16A |
| Working Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Rated Power | 160W |
| Power Factor | Optimized Power Factor |
| Noise Level | Low Noise |
| Power Supply | DC Supply |
| Output Type | Digital Control, Other |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Application | Industrial Automation |
| Cooling Method | Convection Cooling |
| Phase | Single Phase |
| Features | Compact design integrated motion control |
| Current Range | 16A |
| Rated Current | 16A |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 160W |
| Output Frequency | Variable Frequency - Up to 500 Hz |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Over Voltage Protection |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Metal Enclosure |
| Line Regulation | Stable Regulation |
| Storage Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Weight | 2.5 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































